«…О премьерах, гастролях мэтров, бенефисах и юбилеях наслышаны все,
но только немногим известно об удивительном, оригинальном музее с обширной экспозицией,
существующем уже около сорока лет. На протяжении многих лет прекрасный актёр,
Народный артист Украины Сергей Филимонов занимался музеем:
комплектовал и бережно хранил коллекцию, фонды…»
(Юлия Нужина, «Стиль & ДОМ» №6/2004)
Нинішні співробітники літературної частини і музею театру продовжують справу, розпочату С.І.Філімоновим у 1961 році. Водночас із постійним поповненням колекції, задля спілкування театру з його глядачем поза виставами, не припиняється пошук нових форм виявлення життя музею. Одна з них - запропонований варіант інтернетвідвідування на сайті театру. Чому б не показати гостю (не випадковому) нову (чи не нову) "сторінку сімейного альбому", або " живописний портрет одного з прадідів", що дивом збереглися?
У музейній "пам'яті" (колекції) багато цікавого. Тут – світлини і негативи (сцени з вистав, портрети діячів театру на сцені та в житті), програми, афіші різних років, ноти, тексти п'єс, особисті речі представників різних професій, причетних до співтворчості, рукописні автографи. Окрім традиційних свідчень – листів, особистих або робочих записів, – у цьому розділі зберігаються тексти ролей, які їх виконавці, актори, зазвичай переписують від руки.
Зацікавлений «театролюб» при нагоді знайде в документах колекції і родовід театру, і його "фамільні коштовності".
Вже названі матеріали, попри їх важливість і значимість, належать до таких, що існують не у спектаклі, а паралельно з ним. Є й інші. Костюми й перуки, реквізит, меблі і музичні інструменти назавжди лишаються учасниками того чи іншого сценічного твору.
Особлива група експонатів – роботи театральних художників (ескізи костюмів, макети і ескізи оформлення сцени), розділ образотворчого мистецтва, що повертає мить народження вистави.
У сукупності музейні експонати різних видів здатні виявити і сутність загальних тенденцій життя театру, і місце унікальних явищ у ньому. Саме на цих матеріалах створюються виставки у фойє театру – постійно діючі (експозиції) і тимчасові, присвячені датам і подіям поточного року (календар).
Завітаєте – переконаєтесь!